Wydarzenia kulturalne

Imprezy cykliczne w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie:

NIEDZIELA PALMOWA

Pomorski Konkurs na Tradycyjną Palmę i Pisankę Wielkanocną, a także Powiatowy Pokaz Stołu Wielkanocnego pozwolą uchwycić nastrój zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. W muzealnej kuchni będzie można spróbować potraw wielkopostnych m.in: żur postny, parowane ziemniaki okraszone cebulą i olejem lnianym.

DZIECIĘCE ZAGRODY (lipec)

W ogrodzie na terenie Zagrody Albrechta, odbywają się edukacyjno- artystyczne spotkania z baśniami, rzemiosłem, śpiewem i wiejskimi zabawami. Każdej niedzieli odbywa się szereg warsztatów tematycznych, teatr na sianie, bajanie z legendami, zabawy w ogrodzie, wyscigi i konkursy wiejskie.

PLENER KOWALSKI (początek sierpnia)

Przez trzy dni muzealna kuźnia jest najgorętszym miejscem na Pomorzu. Na plener kowalski do Swołowa zjeżdża bowiem co roku kilkudziesięciu kowali z całego kraju, by kuć żelazo póki gorące!

POMORSKIE ŚWIĘTO ZIÓŁ (15 sierpnia)

15 sierpnia to w kalendarzu ludowym święto Matki Boskiej Zielnej. Z tej okazji zapraszamy na całodniowy festyn ziołowy. W programie imprezy: Msza Święta ze święceniem ziół, bukietów i wianków, a także jarmark ziołowy. Na straganach będzie można kupić świeże zioła, pachnące kwiaty, miody, warzywa i owoce prosto od rolników oraz działkowców.

BABIE LATO i ŚWIĘTO MIODU (początek września)

Podczas imprezy rozegrany zostaje Konkurs na Pomorską Nalewkę. Tradycją imprezy jest wspólna degustacja konkursowych napitków przy akompaniamencie folkowych kapel.

ŚWIĘTO MIODU (początek września)

W trakcie trwania imprezy MIODOWA BIESIADA PSZCZELARSKA, w tym: • piknik kulinarny na miodzie i nie tylko – w wydaniu Kół Gospodyń Wiejskich regionu słupskiego Gospody „Pod Wesołym Pomorzaninem” (ciasta, potrawy z miodem, nalewki), • prezentacja stoisk Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku, • możliwość degustacji, zakupu miodu i innych produktów pszczelich, • wystawa sprzętów pszczelarskich, • prezentacja pasiek, • stoiska firm związanych z pszczelarstwem

IMPREZA "Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina" (około 11 listopada)

w Swołowie to jedyna okazja, by skosztować pomorskiej gęsiny, gdyż to właśnie w okolicy dnia św. Marcina (11 listopada) dawniej biło się i spożywało gęsi na Pomorzu. Menu:
  • gęś pieczona
  • półgęski wędzone
  • pierogi z gęsiną
  • żołądki gęsie
  • pasztety
  • galarety
  • gęsi smalec
  • brukwianka na gęsinie
To tylko wybrane smakołyki, których będzie można spróbować na jednym z kilkudziesięciu stoisk z potrawami.

JARMARK BOŻONARODZENIOWY (grudzień)

Jak co roku odbywa się Msza Św. z pieśniami adwentowymi w swołowskim kościółku, a w Muzeum: stragany ze świeżą rybą, pierogami, zakwasem buraczkowym, przetworami, piernikami, grzanym winem. Stoiska z rękodziełami ludowymi, ozdoby świąteczne, stroiki, prezentacja dawnych tradycji kolędniczych, zwierzyniec betlejemski. Lokalnie, i pysznie!

ZAPRASZAMY!
Fotorelacje z imprez na naszym Facebook'u: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2018, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku