Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |

Światowy Dzień Przędzenia w Miejscach Publicznych 21-17 września 2017
21 Września 2017
„Po nitce do kłębka”, czyli „Światowy Dzień Przędzenia w Miejscach Publicznych”
21 – 27 września 2017

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie wraz z Herbaciarnią w Spichlerzu, Miejską Biblioteką Publiczną, Młodzieżowym Centrum Kultury oraz Słupskim Ośrodkiem Kultury zapraszają na Światowy Dzień Przędzenia w Miejscach Publicznych.

Widowisko „Po nitce do kłębka” to przygotowany przez grupę uczestniczek programu ”DWA ŚWIATY – JEDNA NIĆ” kilkudniowy cykl pokazów przędzenia na kołowrotkach i wrzecionach odbywający się w wybranych miejscach przestrzeni miejskiej w Słupsku.

Przędzenie, czyli skręcanie włókien lnu, wełny, bawełny, czy jedwabiu w nić to pradawna technika znana na całym świecie. W wielu miejscach już zapomniana, w wielu odradzająca się na nowo na fundamentach dawnych tradycji. Współcześnie przędzenie to nie tylko odtwarzanie zapomnianych umiejętności naszych przodków na potrzeby grup rekonstrukcyjnych, czy muzealnych ekspozycji… To także nowoczesna pasja wielu kobiet na świecie, twórcze hobby, umiejętność projektowania własnych oryginalnych nici i tworzenia z nich niepowtarzalnych rękodzielniczych prac. W najbliższych dniach chcemy podzielić się naszą pasją i zarazić kolejne osoby. Opowiemy, pokażemy, nauczymy, wprawimy w ruch wrzeciona i uprzędziemy nić łączącą dawne oraz nowe tradycje.
Zapraszamy prządki oraz wszystkich ciekawych, chętnych spróbowania i tych, którzy pragną przywołać z pamięci dźwięki furkoczącej szpuli oraz miarowe stukanie kołowrotka, jakie jeszcze pięćdziesiąt lat temu gościło w wielu wiejskich i miejskich domach.

21 września (czwartek), godz. 16-18, Ośrodek Teatralny Rondo SOK
22 września (piątek), godz. 17-19, Herbaciarnia w Spichlerzu,
25 września (poniedziałek), godz. 16-18, Pracownia Ceramiczna SOK
26 września (wtorek), godz. 10-12, Willa pod Platanami, MBP, Filia nr 7
27 września (środa), godz. 16-18, Młodzieżowe Centrum Kultury

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dwa Światy - Jedna Nić
20 Września 2017
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
23-24 września 2017

Swołowskie prządki nie ustają w pracy. Przed nami początek jesieni, a to czas niezwykły zarówno dla dawnych, jak i współczesnych rzemieślników i rękodzielników. Na dawnej wsi jesienne wieczory przepełnione były warkotem kołowrotków, długimi rozmowami, przeplatanymi kobiecym śmiechem i śpiewem. A dziś w Swołowie ten czas powrócił, tyle, że we współczesnej odsłonie. Tym razem pod okiem wspaniałej instruktorki Elżbiety Reglińskiej-Grądkiewicz powstawać będą śmiałe projekty nowoczesnych włóczek, w palecie najróżnorodniejszych barw. Służyć nam będzie ubarwione naturalnie runo pomorskich „muzealnych” owiec i nie tylko…
Elżbieta Reglińska-Grądkiwicz – wieloletnia prządka, tkaczka, dziewiarka. Grępluje, barwi, łączy kolory, struktury - jednym słowem eksperymentuje z owczą wełną na wszystkie możliwe sposoby. Autorka bloga o przędzeniu i tkaniu „Prząśniczka”, twórczyni „Pracowni na Kaszubach”, związana z Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera w Kartuzach.

Bieżąca fotorelacja przebiegu programu dostępna na muzealnym profilu facebook.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dwa Światy - Jedna Nić
16 Września 2017
„DWA ŚWIATY – JEDNA NIĆ”
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
16-17 września 2017

Przed nami już piąta odsłona programu „DWA ŚWIATY – JEDNA NIĆ” realizowanego w Pracowni Tkackiej Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Najbliższe spotkanie poświęcone zostanie dziewiarstwu ręcznemu. Uczestniczki programu uczą się prząść owcze runo ale poznają również, co dawniej nasze babki z uprzędzonych, wełnianych nici wykonywały. Zbliża się jesień, zatem podążając śladem dawnych prządek i dziewiarek, uczestniczki odkrywać będą misterny świat oczek i drutów.
Pomoże im w tym spadkobierczyni dawnych tradycji – mieszkanka regionu – Sabina Stolarska – mistrzyni dzierganych skarpet.

Bieżąca fotorelacja przebiegu programu dostępna na muzealnym profilu facebook.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patronat medialny wydarzenia objęło Radio Koszalin.

"Babie Lato w Zagrodzie"
09 Września 2017

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Rejonowe Koło Pszczelarzy w Słupsku zapraszają na imprezę pt.

„Babie Lato w Zagrodzie” w trakcie której odbędzie się X Konkurs na najlepszą pomorską nalewkę oraz IV Słupskie Święto Miodu
9 września 2017 r. godz. 11.00 – 17.00 - Muzealna Zagroda Albrechta w Swołowie
w programie m.in. :

- Sprzedaż tegorocznych produktów pszczelich z pasiek rejonu słupskiego,
- Prezentacja nowoczesnego sprzętu pszczelarskiego.
- Degustacja miodu z plastra oraz regionalnych nalewek,
- Występ zespołu folkowego „Zgagafari”,
- Jak postępować z miodem? – rady prezesa koła pszczelarzy,
- Rozstrzygnięcie X Konkursu na najlepszą pomorską nalewkę,
- Rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego pt.: „Życie w pszczelim ulu”,
- Wręczenie nagród laureatom, wystawa prac konkursowych,
- Promocja ogólnopolskiej akcji „Miód kupujesz pszczoły ratujesz”.

W trakcie trwania imprezy MIODOWA BIESIADA PSZCZELARSKA, w tym:
- Piknik kulinarny na miodzie i nie tylko – w wydaniu Kół Gospodyń Wiejskich regionu słupskiego i Gospody „Pod Wesołym Pomorzaninem” (ciasta, potrawy z miodem, nalewki)
- Prezentacja stoisk Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku, możliwość degustacji i zakupu miodu, zakupu świec woskowych oraz innych produktów pszczelich,
- Prezentacja rodziny pszczelej w szklanym ulu,
- Wystawa różnych sprzętów pszczelarskich,
- Prezentacja pasiek Rejonowego Koła Pszczelarzy w Słupsku,
- Miodzio - Grill Gospody „Pod Wesołym Pomorzaninem”,
- Zabawy i konkursy dla dzieci z pszczółką w tle, z nagrodami
Inne atrakcje i niespodzianki,

Zapraszamy


Karta_zgloszenia_2017.doc 
regulamin_nalewki_2017.doc 
„DWA ŚWIATY – JEDNA NIĆ”
31 Sierpnia 2017

„DWA ŚWIATY – JEDNA NIĆ”
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
2-3 września 2017

Przed nami kolejna odsłona programu „DWA ŚWIATY – JEDNA NIĆ” realizowanego w Pracowni Tkackiej Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Najbliższe spotkanie poświęcone zostanie naturalnemu barwieniu. Uczestniczki programu poznają historię farbiarstwa na ziemiach polskich oraz zagłębią się w tajniki barwienia runa, przędzy i tkanin za pomocą znanych roślin barwierskich. Dowiedzą się, jakich roślin występujących dziko w przyrodzie oraz kwiatów uprawianych w przydomowych ogródkach należy użyć, by zabarwić przędzę, czy tkaninę na kolor żółty, czerwony i niebieski. W magiczny świat kolorów i tajemnic dawnych mistrzów farbiarstwa wprowadzi nas Katarzyna Szchmidt-Przewoźna.

Katarzyna Schmidt-Przewoźna - Ukończyła z wyróżnieniem PWSSP w Poznaniu - architekturę wnętrz i tkaninę. Przez 12 lat pracowała jako kierownik artystyczny "Cepelii", tworząc wiele znanych w świecie kolekcji tkanin. W 1993 założyła Pracownię Naturalnego Barwienia "Sztuka Naturalna" w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Jest autorem i współautorem ok. 100 publikacji naukowych z zakresu barwienia naturalnego, tkaniny, sztuki, rzemiosła artystycznego. Organizuje warsztaty barwienia naturalnego propagując historyczne i własne metody technologiczne. Brała udział w 70 wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz w ponad 80 Międzynarodowych Konferencjach Naukowych. Aranżowała 20 wystaw w Muzeach. Uczestniczyła w realizacji 10 grantów naukowo-badawczych, często będąc ich kierownikiem. Laureatka 15 nagród i wyróżnień m. innymi:. 2008 – Srebrny medal –Wystawa Wynalazków EUREKA w Brukseli, Brązowy medal – KIWE 2009,Seul, Korea, Złoty medal IWIS, Warszawa, Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Sybilla 2002 i 2003 /w zespole/ nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Kulturowego. Jest członkiem Komitetu Naukowego Journal of Natural Fibers, USA.W roku 2006 w ramach współpracy z Indiami prowadziła wykłady – w National Institute of Fashion Technology, New Delhi, Indie.

Bieżąca fotorelacja przebiegu programu dostępna na muzealnym profilu facebook.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowegolmldijonenjejcne.jpg 
Muzeum Jako Żywo
24 Sierpnia 2017
„Muzeum jako żywo” to propozycja przywołania obrazu życia codziennego na dawnej wsi pomorskiej. W każdy czwartek wakacji, w Swołowie – jednej z najpiękniejszych wsi na Pomorzu – czas cofnie się do początku XX wieku i wskrzeszone zostaną zapomniane rzemiosła.

W kuźni zastaniemy kowala, w chałupie śpiewającą tkaczkę; w stodole gospodarza młócącego zboże a w ogródku spotkamy miejscowego znachora zbierającego zioła.
W kuchni unosił się będzie zapach drożdżowych racuszków, chleba na zakwasie i świeżo ubitego masła. Zwiedzający będą mieli okazję doglądać zwierząt, pograć na wiejskich instrumentach, napić się prawdziwego zsiadłego mleka i uformować masło z pomorskiej drewnianej formy.
W te dni na terenie muzeum wystawiać się będą artyści ludowi i rękodzielnicy.


Zapraszamy!

Pomorskie Święto Ziół
15 Sierpnia 2017
Muzeum Kultury Pomorza w Swołowie zaprasza na Pomorskie Święto Ziół.

Impreza folklorystyczna z okazji święta Matki Bożej Zielnej odbędzie się we wtorek, 15 sierpnia 2017 r., w godz. 10-17 na terenie Zagrody Albrechta.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w polskiej tradycji ludowej zwane Matki Bożej Zielnej, jest najstarszym świętem maryjnym. Od końca X wieku z uroczystością Wniebowzięcia łączy się błogosławieństwo ziół leczniczych. Tego dnia, lud przynosząc wiązanki zbóż, owoców i roślin dziękował Matce Bożej Wniebowziętej za pomoc w pracy na roli, za opiekę na ludźmi i ich plonami. 15 sierpnia najsłynniejsze maryjne sanktuaria mają swe odpusty - szczególnie oblegana jest przez pielgrzymów Częstochowa i Kalwaria Zebrzydowska.


Szczegółowy program imprezy:
godz. 10:00 - rozpoczęcie jarmarku/układanie bukietów ziołowych
11:00 - Msza Święta ze święceniem bukietów ziołowych w swołowskim kościółku
12:00 - koncert pieśni w wykonaniu zespół "Kołowrót"
12:00 - 13:30 - "Zielona szkoła" czyli nauka wykonywania zielników pod okiem prof. Zbigniewa Sobisza
12:30 - "Zioła na odporność" - prelekcja dr Monika Fijołek
13:00 - rozstrzygnięcie konkursu na tradycyjny bukiet ziołowy
13:30 - 14:30 - lecznicze właściwości bursztynu - prelekcja bursztynnika Narcyza Kalskiego
14:30 - koncert pieśni w wykonaniu zespół "Kołowrót"
godz. 17:00 - zakończenie jarmarku


dr Monika Fijołek - biolog i florystka; autorka popularnych książek o ziołach, m.in.: „Zioła w domowym ogrodzie”, „Atlas dzikich roślin jadalnych”, „Zioła na odporność”, „Ziołowe skarby polskiej ziemi”, „Zioła w ogrodzie”, „500 przypraw i ziół leczniczych”, „Atlas roślin ogrodniczych”.

„Kołowrót” - śpiew: Ksenia Gwardiak, Magdalena Lesiecka
Kołowrót to brzmienie dwóch kobiecych głosów będące echem dawnych wiejskich tradycji śpiewaczych - powracających, obiegających, krążących, podejmowanych przez kolejne pokolenia. To brzmienie pieśni śpiewanych przed stu laty w różnych zakątkach Polski i Białorusi. Pieśni z wiejskich zagród, polnych dróg i pastwisk. Pieśni wplecionych w rytm codziennej pracy i rytm obrzędowości, nierozerwalnie związanych z porami roku i cyklem ludzkiego życia. Pieśni, którymi warto się dzielić, bo mimo upływu czasu, rozbrzmiewają w nich niezmiennie te same pragnienia, myśli i potrzeby. Ballady i krótkie przyśpiewki, kołysanki i zawołania – o szczęśliwej i o nieszczęśliwej miłości, o utracie i odnalezieniu, o narodzinach i o śmierci.


III Konkurs na tradycyjny bukiet ziołowy
02 Sierpnia 2017
Zapraszamy do udziału w III Konkursie na tradycyjny bukiet ziołowy, którego celem jest wyłonienie najpiękniejszego bukietu i popularyzowanie tradycji związanych ze świętem Matki Bożej Zielnej.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas "Pomorskiego Święta Ziół" 15 sierpnia w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie.

Nagrody w konkursie: I miejsce - 200 zł; II - 150 zł; III - 100 zł.

regulamin konkursu 
karta zgłoszenia 
Słuchowisko "Baśniowa Kraina w Kratę"
27 Lipca 2017
Zapraszamy do odsłuchania słuchowiska pod tytułem "Baśniowa Kraina w Kratę", które zostało zrealizowane podczas "Dziecięcej Zagrody" 2017 z udziałem uczestników imprezy.

tekst: Magdalena Lesiecka
czytają: dzieci i ich rodzice
realizacja: Olga Hanowska
Miejsce realizacji: Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

Link do słuchowiska:
https://drive.google.com/file/d/0Bx8NUwvjNIfHOXFNREJid0pXQlE/view

swolowo-mix_ost.mp3 
Promocja książki Jolanty Nitkowskiej-Węglarz „Zaczarowana chusta Ojca Wiatrów”
23 Lipca 2017
Wszystkich miłośników baśni zapraszamy na spotkanie z pisarką Jolanta Nitkowską Węglarz, które odbędzie się podczas imprezy muzealnej "Dziecięca Zagroda". W niedzielę 23 lipca pani Jolanta opowiadać będzie o "Zaczarowanej chuście ojca wiatrów"...

„Zaczarowana chusta Ojca Wiatrów” jest bowiem zbiorem baśni bardzo popularnych w krajach nadbałtyckich. Wędrowały one przez Bałtyk do Niemiec, Polski, Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji i Danii bez paszportu. W każdym kraju coś dodawano, coś odej-mowano, przekształcano wątki, ale zostawało to, co najtrwalsze – system wartości, zakazów, nakazów, norm moralnych, zasad postępowania, uczciwości, oswajania niebezpieczeństw, karania zła i nagradzania dobra.
Baśnie to świat równych szans społecznych. I ty skromny człowieku, możesz zostać królem, jeżeli potrafisz podjąć ogromny wysiłek i cierpliwie będziesz dążył do celu! Słuchając takich opowieści, dziecko, (w jakim bądź kraju nadbałtyckim) wyrastało w przekonaniu, że wszystko może osiągnąć!
W baśniach chłop królowi równy, bo nie pieniądze i pochodzenie o potędze człowieka stanowią, tylko jego osobiste przymioty i mądrość. Wygrywa nie ten, co ma wory złota, ale ten, co ma olej w głowie! Takie właśnie są baśnie, które lubią mieszkańcy krajów nadbałtyc-kich.
Starałam się opowiedzieć baśnie najbardziej popularne, które pojawiły się w różnych wersjach w kilku krajach. Wybór jest bardzo subiektywny, bo baśni okrutnych w moim zbio-rze nie będzie. W wielu miejscach chciałam pokazać Czytelnikowi, jakim modyfikacjom ule-gały postacie bohaterów czy scenariusz wydarzeń. Czasami interpretuję głęboki sens opowie-ści uzależniony od życia przyrody, czasami wskazuję możliwości dydaktyczne. Bogactwo baśni jest nieprzebrane – dla każdego go wystarczy. Trzeba tylko chcieć je odnaleźć! Napisa-łam utwory w taki sposób, by mogły być czytane na głos, bowiem dla mnie bliskość, jaka rodzi się podczas czytania do poduszki jest ogromnie ważna w rodzinie.
Próbowano ustalić cechy idealnej bajki, opowiadanej dzieciom przed snem. Ku zaskoczeniu wielu sceptyków – tradycyjna baśń jest w doskonałej kondycji, a jej uniwersalne wartości humanistyczne nie przemijają!! Nadal dzieci uwielbiają historie, w których są księżniczki, rycerze, wróżki, czarodzieje, miejscem akcji jest zaczarowany zamek, głównego bohatera czekają pełne grozy przygody, ale wszystko się do-brze i szczęśliwie kończy. Dobro zwycięża, zło jest ukarane. Ekspert – Alex Charalambous ocenił: Jak pokazują badania, dzieci przyciąga znajomość klasycznych bajek, a szczęśliwe zakończenie sprawia, że mają dobry sen.
Jasno z tych badań wynika, że najbardziej ulubione są te zaczarowane opowieści, które są dobrze znane. Pewnie jeszcze niejedno pokolenie się na tradycyjnych baśniach nadbał-tyckich wychowa, doceniając ich urodę, prostotę, moralny porządek i rolę edukacyjną. A ja nadal szukać będę czarów, które nas – Polaków twarzą do Bałtyku zwrócą.

Jolanta Nitkowska-Węglarz1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2017, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku