Aktualności

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |

Dziecięca Zagroda 2018 - ŁĄKA WYOBRAŹNI!
21 Lipca 2018
sobota-niedziela 21-22 lipca 2018r.
godz. 11.00 – 16.00

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkie dzieci na wakacyjne spotkanie „Dziecięca Zagroda”. Tegoroczna odsłona to wyprawa przez łąkę śladami dawnych pastuszków. To wyprawa po patyk po fujarkę, po liść babki na stłuczone kolano, po garść siana, z której wykonamy zabawkę i bukiet kwiatów na wianek. Towarzyszyć nam będzie wiejska orkiestra wybitnych grajków: owiec, gęsi, koni, kaczek, świerszczy i skowronków, z koziołkiem Leonem na czele. Wszystko to w aromacie baśniowych opowieści, zagadek, dawnych pasterskich zabaw dziecięcych.

W programie:
BAJANIE NA SIANIE
WARSZTATY ARTYSTYCZNE
ENTELE PĘTELE
ŚCIEŻKI WIEJSKICH URWISÓW
BAŚNIOWY OGRÓD ZABAW
KIERMASZ ZABAWEK
ETNOEDUKACJA
WIEJSKI ZWIERZYNIEC

„Muzeum Jako Żywo"
05 Lipca 2018
„Muzeum jako żywo” to propozycja przywołania obrazu życia codziennego na dawnej wsi pomorskiej. W każdy czwartek wakacji, w Swołowie – jednej z najpiękniejszych wsi na Pomorzu – czas cofnie się do początku XX wieku i wskrzeszone zostaną zapomniane rzemiosła.

Tego dnia zastaniemy w kuźni kowala kującego żelazo póki gorące, w chałupie tkaczka zapozna nas ze swoim warsztatem zdobienia tkanin; w stodole przyjrzymy się ciężko pracującemu gospodarzowi młócącemu zboże. W kuchni będzie się unosił zapach drożdżowych racuszków, chleba na zakwasie i świeżo ubitego masła. Zwiedzający będą mieli okazję doglądać zwierząt, pomóc gospodyni przy praniu bielizny, pograć na wiejskich instrumentach. Wykwalifikowany cieśla odda do dyspozycji ojców i dziadków stoły stolarskie, młotki, piły, korby stolarskie....
Ponadto w te dni na terenie muzeum wystawiać się będą artyści ludowi i rękodzielnicy.

08 Czerwca 2018
Dnia 8 czerwca (piątek) Muzeum Kultury Ludowej Pomorza będzie nieczynne.

Zapraszamy serdecznie w pozostałe dni.
05 Czerwca 2018
Dnia 5 czerwca (wtorek) Muzeum Kultury Ludowej Pomorza będzie nieczynne.

Zapraszamy serdecznie w pozostałe dni.

Jubileusz 55-lecia Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach oraz 10-lecia Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
05 Czerwca 2018
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku ma zaszczyt zakomunikować, iż w roku bieżącym przypada jubileusz 55-lecia Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i 10-lecia Muzeum Kultury Ludowej Pomorza
w Swołowie. Główne obchody jubileuszowe obu placówek zaplanowano na 5-7 czerwca w siedzibach placówek i w Ustce. Będą one połączone z Ogólnopolskim Seminarium Skansenowskim pt.: „Organizacyjno-prawne uwarunkowania w Funkcjonowaniu muzeów na wolnym powietrzu w Polsce. Stan obecny – propozycje zmian?”. Chcemy w gronie muzealników, naukowców i przedstawicieli NIMOZ rozważyć i przedyskutować zagadnienia związane z działalnością merytoryczną muzeów na wolnym powietrzu, które powinny być standardem spełniającym oczekiwania publiczności muzeów na wolnym powietrzu, a które wciąż wiążą się z ograniczeniami od strony prawnej. Seminarium ma być próbą wypracowania wspólnego stanowiska w tej sprawie i przedstawienia możliwości rozwiązań.

Miło nam podkreślić, iż nasz jubileusz objęty został patronatem Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce i Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Honorowy patronat objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego, Starosta Powiatu Słupskiego. Współorganizator to Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Honorowy Komitet Organizacyjny: Gmina Słupsk, Gmina Smołdzino.
Majówka w Swołowe
01 Maja 2018
W pierwszy tydzień maja muzeum w Swołowie zachęca do zwiedzania i korzystania z oferty rodzinnego przejazdu bryczką lub wozem (3 zł od osoby). Na piknik z grilem w sielskim plenerze zaprasza Gospoda Pod Wesołym Pomorzaninem. Ogród "Zagrody Albrechta" stoi otworem dla wszystkich pragnących wiejskiego powietrza i wytchnienia od miejskiego zgiełku.
Muzeum czynne będzie w godzinach 10:00 - 16:00

kontakt: 785 993 597

VI Ogółnopolska Konferencja "Rzeczpospolita Domów"
16 Kwietnia 2018
VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa w cyklu Rzeczpospolita domów odbędzie się pod hasłem: Domy magii, rzemiosła i handlu. Słupsk-Swołowo, 16-17 kwietnia 2018 r.

program_konferencji.pdf
02 Kwietnia 2018
DNIA 02.04.2018 r. MUZEUM BĘDZIE CZYNNE OD 12.00 DO 16.00.

ZAPRASZAMY!
30 Marca 2018
W piątek 30 marca Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie będzie czynne w godz. 10 - 14. Zapraszamy.
VI KONKURS NA TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ - WYNIKI
26 Marca 2018
Do konkursu przystąpiło 12 uczestników, przedstawiając do oceny 12 palm wielkanocnych.
Jury konkursu w składzie: Dominika Gonciarz, Edyta Lubiak, Agnieszka Krzymuska i Mikołaj Radomski, dokonało oceny palm wielkanocnych i przyznało następujące nagrody:
I miejsce:Teresa Brzeska
II miejsce: Joanna Sobolewska
III miejsce: Krystyna Gasyna
WYRÓZNIENE : Młodzież Niepełnosprawna z Głobina
Świetlica Wiejska Wieszyno
Natalia Lewuszewska
Świetlica Wiejska Starkowo

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zapraszamy za rok.
Strona internetowa została wykonana dzięki funduszom Unii Europejskiej. Copyright © 2006 - 2018, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku